Aktuální tipy a fotografie z Jižní Moravy najdete také na oficiálním profilu .

Vyberte si Váš cíl cesty

uvodni obrazek

Jihomoravská obec Hostěradice se nachází na území okresu Znojmo 45 kilometrů jižně od Brna. S kládá se ze tří menších sídel – Hostěradic, Míšovic a Chlupic.

uvodni obrazek

Vinařská obec Prosiměřice je 14 km vzdálená od Znojma směrem na Moravský Krumlov.

uvodni obrazek

"Dobsici" - takto byla zapsána naše ves v zakládací listině premonstrátského kláštera v Louce ze dne 25. října 1190.

uvodni obrazek

Kuchařovice jsou samostatnou středně velkou obcí ležící tří kilometry severovýchodně od města Znojma, v nadmořské výšce 298 m.

uvodni obrazek

První písemná zmínka o existenci osady z roku 1141 je nejistá, další pochází až z roku 1222, kdy je ve vsi připomínán farní kostel. Ves byla dříve nazývána Bravice, německy Probitz.

uvodni obrazek

Rozloha obce činí 2035 ha, jedná se převážně o ornou půdu. V současné době obec eviduje 1270 obyvatel, což je proti roku 1998 nárůst o 111 obyvatel. V obci je vybudovaná mateřská škola s kapacitou 40 dětí a základní škola, kde evidujeme 180 dětí. Do vybavenosti rozhodně patří kulturní dům s pohostinstvím a hostinec „U Mostu“. Spolu se dvěma obchody se smíšeným zbožím a prodejnou s textilem tvoří komplexní služby občanům. K posezení u sklenky dobrého vína slouží víkendová vinárna.

uvodni obrazek

Současnost obce Hrádek představuje zejména její samostatné období  v nových, svobodných podmínkách po roce 1989. 

uvodni obrazek

Nejstarší zpráva o naší obci je z roku 1278, kdy po bitvě na Moravském poli vtrhl na Moravu Rudolf Habsburský a u Dyjákovic ležel táborem.

uvodni obrazek

Bantice v letech 1945 - 1990

Po skončení 2. světové války a odsunu zdejších německých obyvatel v letech 1945 - 1946 osídlili obec čeští obyvatelé, zejm. z Francovy Lhoty.
V obci až do roku 1954 pracovalo ochotnické divadlo pod vedením Václava Lišky a obec měla také svoji obecní kapelu a obecního bubeníka.

uvodni obrazek

Obec Božice patří mezi nejstarší obce jihovýchodní části Znojemska.

uvodni obrazek

Obec Lesná leží na hlavní silnici mezi Znojmem a Vranovem nad Dyjí.

uvodni obrazek

Obec Tavíkovice leží 24 km severně od Znojma ve směru Znojmo-Náměšť n./Osl.: Hranice tvoří část severních hranic okresu Znojmo. Obec leží v nadmořské výšce 350 m. Tavíkovicemi protéká řeka Rokytná a tvoří četné zákruty v hlubokém údolí lemovaném jehličnatými a listnatými lesy na stráních.

Doporučené akce

Design by GOLDEN ORANGE s.r.o.

Ochrana osobních údajů

No Internet Connection